Inicjatywy

Z inicjatywy Sieci Lokalnej przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy do tej pory następujące działania:

Towarzyski Mecz Piłki Nożnej „Piłka jest dla Wszystkich”
We współpracy z amatorską kobiecą drużyną piłki nożnej Perły Lublin oraz reprezentacją piłkarską Urzędu Miasta, a także dzięki życzliwości stadionu Arena Lublin, w niedzielę, 29 marca 2015 roku rozegrany został towarzyski mecz pod hasłem „Piłka nożna jest dla wszystkich”. Drużyny grały w koszulkach wykonanych podczas Warsztatów Szablonu, z dumną prezentując hasła kampanii: RÓŻNORODNOŚĆ WZBOGACA i WSZYSCY BYWAMY OBCOKRAJOWCAMI. Niesamowita atmosfera, sportowy duch i antydyskryminacyjne przesłanie dostrzeżone zostały przez media, które były również reprezentowane w składzie męskiej drużyny.

pilka-nozna-jest-dla-wszystkich-9fot. Oksana Tsymbaliuk

zdjęcia: Oksana Tsymbaliuk dla Urzędu Miasta Lublin, 2015


Café Dialog
cafe-dialog
to cykl spotkań organizowanych filiach Miejskiej Bibliotek Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, w ramach których przy jednym stole spotykają się obcokrajowcy i Polacy mieszkający w Lublinie. Moderowane spotkania są okazją do rozmowy i poznania swoich kultur, zwyczajów i historii. W przyjaznej przestrzeni Miejskiej Biblioteki Publicznej zaaranżowanej na kawiarnię, możliwa jest swobodna wymiana myśli i zadawanie pytań. Prezentujemy też osobom uczestniczącym w spotkaniach organizacje pozarządowe, które na co dzień pracują z obcokrajowcami. Do tej pory odbyły się dwa spotkania: w filii nr 35 MBP przy ul. Bursztynowej 20 oraz w filii nr 34 przy ul. Judyma 4a.

W pierwszej edycji CaféDialog, która odbyła się w Filii nr 35 MBP przy ul. Bursztynowej 20 w Lublinie, gościliśmy Panią Marinę Belokonovą-Shiukashvili z Gruzji, Olesyę Malyuginę z Rosji oraz Yuliana Hofmana z Ukrainy. Fantastycznej opowieści na temat życia w Polsce i w krajach pochodzenia, kolei losu, które zaprowadziły naszych Gości do Polski oraz smaków, których im w Lublinie brakuje, przysłuchiwała się spora grupa złożona zarówno z mieszkańców i mieszkanek Czubów, jak również studentów i studentek socjologii. Atmosferę tego wydarzenia widać na zdjęciach autorstwa Oksany Tsymbaliuk!

20 lutego 2015 roku, w piątek, spotkaliśmy się przy kawie, lemoniadzie i pysznych ciastkach w gościnnych wnętrzach Filii nr 34 MBP w Lublinie, by porozmawiać z Carlosem z Hiszpanii i Brigitą z Łotwy o ich doświadczeniach życia w Lublinie. Drugie już spotkanie z cyklu odbyło się dzięki wsparciu Fundacji Sempre a Frente. Bardzo dziękujemy gościom, organizatorom oraz gospodarzom za wspaniałą atmosferę, którą na zdjęciach uchwyciła Oksana Tsymbaliuk.

Trzecia edycja CaféDialog odbyła się ponownie dzięki gościnności Pani Wiesławy Sołtys z filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem do kawowego stołu zaprosiliśmy Kamena i Elitsę Rikevów z Bułgarii, którzy oczarowali naszych gości swoją opowieścią o życiu w Polsce. Nie obyło się bez nostalgicznych wspomnień z Bułgarii uczestników i uczestniczek spotkania!


WARSZTATY SZABLONU

Przygotowując się do meczu „Piłka nożna jest dla wszystkich” ponownie postawiliśmy na formę warsztatową, by wspólnie z chętnymi osobami stworzyć szablony, a potem koszulki dla reprezentacji „Pereł Lublina” i Urzędu Miasta Lublin. Podobnie jak w przypadku warsztatów medialnych czy warsztatów kreatywnego pisania, przyświecała nam myśl, że problematyka antydyskryminacyjna i antyplotkowa lepiej „wchodzi do głowy”, kiedy podawana jest nie wprost, a w sytuacji zaangażowania w działanie – na przykład twórcze. Dzięki gościnności Frutti di Mare – niezależnego domu kultury, w piątkowe popołudnie i wieczór zebraliśmy się, by w oparach farby w sprayu przygotowywać hasła RÓŻNORODNOŚĆ WZBOGACA oraz WSZYSCY BYWAMY OBCOKRAJOWCAMI.


WARSZTATY MEDIALNE LUBELSKIE PLOTKOJADY


lubelskie-plotkojady-c4i

to cykl warsztatów, które odbywały się od 14 stycznia 2015 roku do 27 lutego 2015 roku. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów zapoznali się z sytuacją obcokrajowców w Lublinie, określili najważniejsze wyzwania związane w wielokulturowością a następnie w twórczy sposób poruszyli go w realizowanych przez siebie krótkich formach wideo – zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych. Zrealizowane podczas warsztatów produkcje znajdziesz w dziale Multimedia. Warsztaty prowadzone były w 3 grupach, uczestniczyli w nich licealiści i licealistki oraz osoby studiujące i pracujące w Lublinie. Efekt warsztatów zaprezentowany został 27 lutego 2015 roku w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie.

Filmy nakręcone w ramach warsztatów dostępne są w dziale Multimedia oraz na kanale YouTube Stop plotkom – Komunikacja dla Integracji (C4i)


SPOTKANIA AUTORSKIE
Zorganizowaliśmy do tej pory trzy spotkania autorskie podejmujące tematykę międzykulturowości:

13.02.2015r godz. 16:00:
„Psychoanioł w Dublinie” – spotkanie z autorem Łukaszem Stecem,
MBP filia nr 35, ul. Bursztynowa 20

20.02.2015r. godz. 18.00
„STIGMA” – spotkanie z autorami opowieści fotograficznej na temat społeczności Romów we Wrocławiu, Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. Zdjęcia podczas spotkania robiła Oksana Tsymbaliuk.

06.03.2015r godz. 16:00
„Zaklinacz słów” – spotkanie z autorką Shirin Kader,
MBP filia nr 35, ul. Bursztynowa 20


WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA Z LOESJE POLSKA
Wpaść na pomysł hasła, które zaangażuje mieszkańców i mieszkanki Lublina, to nie jest łatwe zadanie. Sieć Lokalna miała z tym coraz większy problem – stworzenie odpowiedniego sloganu spędzało wszystkim sen z powiek. Czyżbyśmy byli za mocno zaangażowani w projekt i za bardzo nam na nim zależy? Czy przypadkiem zaangażowanie, wiedza i doświadczenie w temacie nie przeszkadza nam w prostym komunikowaniu go światu? Nie tylko dotarliśmy do punktu, w którym nie byliśmy w stanie wymyślić niczego samodzielnie, nie podobało nam się również nic, co sugerowali nam specjaliści od komunikacji. To był czas, kiedy musieliśmy podejść do tematu inaczej!

nie-rozmawiaj-z-nieznajomym

Podczas antyplotkowego ToT jednym z pomysłów na kampanię było zorganizowanie warsztatów kreatywnego pisania. Tego właśnie było nam teraz trzeba! Niestety szybko okazało się, że znalezienie odpowiedniej osoby do poprowadzenia tego typu zajęć, również stanowi wyzwanie. Potrzebowaliśmy kogoś, kto wie, jak to się robi, ale również ma pojęcie po co to robimy! Tak trafiliśmy na Loesje Polska. To część stale powiększającej się sieci organizacji obecnej w 30 krajach na całym świecie. Sieć, stworzona przez grupę wolnomyślicieli i wolnomyślicielek, wyraża swoje idee i opinii za pomocą plakatów i wlepek w przestrzeni publicznej. Krótkie komunikaty są ironiczne, zabawne, inspirujące i pozytywne w odbiorze. O taką właśnie perspektywę nam chodziło!

Warsztaty dla około 20 osób odbyły się w Galerii Labirynt. Oprócz członków i członkiń Sieci Lokalnej, zaprosiliśmy do udziału studentów i studentki. Była to nie tylko świetna metoda uwolnienia i przywrócenia utraconej kreatywności – ale także doskonale sprawdziła się jako promocja idei C4i. Mimo że w końcu nie wykorzystaliśmy stworzonych podczas warsztatów haseł, to spotkanie było jednym z projektów milowych w ramach budowania kampanii C4i.


PUNKT WYMIANY PLOTEK. Akcja społeczno – artystyczna
Punkt Wymiany Plotek zrealizowany został z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Jej celem była identyfikacja plotek na temat obcokrajowców w Lublinie. Przez 4 dni pod Centrum Kultury w Lublinie zapraszaliśmy mieszkańców i mieszkanki Lublina do podzielenia się zasłyszanymi plotkami w Punkcie Wymiany Plotek.

Akcja społeczno-artystyczna Punkty Wymiany Plotek okazała się świetną metodą na przyciągnięcie zainteresowania zarówno mieszkańców, jak i lokalnych oraz ogólnopolskich mediów. To bardzo ważne – od tego, na ile zaangażują się oni w nasze działania, w dużej mierze zależy ich sukces. Drugą “turą” akcji było „Zacieranie plotek” – próba odczarowania tych najbardziej negatywnych komentarzy I zmierzenia się z najważniejszymi stereotypami podczas spotkania promującego publikację „Twarze Lublina – Lublin dla Wszystkich” pod koniec września 2014 roku.


MY – WY – ONI. RAZEM CZY OSOBNO?
Jednym z tematów, którym od początku zajęła się Sieć Lokalna, była kwestia cudzoziemców i cudzoziemek z Ośrodka dla Cudzoziemców w Lublinie i poziomu integracji społeczności lokalnej na lubelskich Bronowicach. Razem z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Integracji Cudzoziemców zorganizowaliśmy spotkanie, które odbyło się w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice 28 listopada 2014 roku. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat sytuacji społeczności uchodźczej w Lublinie z perspektywy Ośrodka, Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Lotniczej oraz reprezentantki społeczności czeczeńskiej. To było bardzo ważne i dobre spotkanie. Nikt nie przypuszczał, że odbyło się ono na miesiąc przed decyzją o likwidacji Ośrodka w Lublinie…

Udostępnij / Share: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+